
RECIKLAŽA TEKSTILA
Reciklažu tekstila je ekonomski održiv, inovativni model zbrinjavanja otpadnog tekstila , proizvodnjom tekstilnih proizvoda od ekoloških i recikliranih materijala. Uključivanjem svih aktera lokalne zajednice možemo da damo doprinos održivom razvoju i očuvanju prirode.
KOJI JE NAŠ CILJ?
Zalaganje za zaštitu životne sredine, edukacija o ekologiji i poboljšanje kvaliteta životne sredine
KAKO POBOLJŠATI PROCES RECIKLAŽE
Recikliranje predstavlja prosces menjanja otpada (materijala) u novi proizvod, sprečavajući stvaranje otpada od korisnih materijala, redukujući upotrebu novih, sirovih materijala i upotrebu energije, ali i redukujući zagađene vazduha (pre svega spaljivanjem otpada) i zagađenje voda (spiranjem pesticida i aktivnih supstanci sa obradivih površina). Recikliranje smanjuje emisiju gasova staklene bašte u poređenju sa stvaranjem plastike. Reciklaža je glavna komponenta modernog procesa smanjenja otpada i treća komponenta u hijerarhiji otpada "Reduce, reuse, RECYCLE".
Sledeće stvari se mogu reciklirati: Staklo, papir, plastika, tekstil, elektronski i električni uređaji.
Kompostiranje ili neko drugo ponovo korišćenje biodegradibilnog otpada - kao što je hrana ili baštenski otpad- takođe predstavlja vid reciklaže. Da bi nešto od navedog otpada bilo reciklirano potebno ga je sakupiti, SORTIRATI, transportovati i reprocesovati u nove materijale pogodne za dalju proizvodnju.
odnesite vašu nošenu odeću u banku tekstila ili sličnu organizaciju. Druga opcija je da odeću odnesete u lokalno dobrotvorno društvo;
dajte staru odeću za prodaju na buvljacima;
kupujte već korištenu odeću - često možete naleteti na vrlo zanimljive predmete! Ukoliko kupujete u dobrotvornim radnjama, to će biti korisno i za društvo;
kupujte stvari za koje je izgledno da ćete ih nositi dugo vremena - strastveni sledbenik mode može biti i ekološki osvešten ukoliko pažljivo odabire;
potražite reciklirane komade među odećom koju kupujete. To bi trebalo biti označeno na ektiketi, iako može biti i nekonvecionalno označeno. Neki proizvođači uvek ni ne oglašavaju reciklirani sadržaj;
kupujte platnene krpe umesto papirnatih ručnika jer se mogu više puta upotrebiti.
Kontejneri za reciklažu

Usluga Čistoca obaveštava građane da je u suradnji sa firmom Euromiteks d.o.o na područiju Niša postavljeno sedam kontenjera za reciklažu tekstila.
Ovim putem molimo građane da se uključe u akciju selektivnog prikupljanja tekstila (odeće i obuće) radi reciklaže.
Kontenjeri dimenzija 1,15m x 1,15m x 2,10m postavljeni su na sledećim lokacijama:
Upravna zgrada – ispred blagajne;
M.Balota – Pored stadiona
Trg Kneza Lazara – Na trgu
Ćele kula – Pored marketa
Naselje Duvanište – Ulaz/izlaz naselja
Kod glavne autobuske stanice
Naselje Brzi brod – Pored Merkatora
Otpad i reciklaža

Tekstil čini oko 3% sadržaja kante za otpatke. Barem 50% tekstila koji se baca pogodan je za reciliranje, pa ipak, količina tekstilnog otpada koji se ponovo upotrijebi ili reciklira na godišnjoj razini iznosi tek oko 25% od ukupnog tekstilnog otpada.
Proces i mašine za reciklažu tekstila

Kako se reciklira tekstil?
Mašine sortiraju ulazne materijale po tipu i boji. Sortiranje po boji predstavlja opciju da se ne poseže za ponovnim bojenjem štedeći energiju i zagađivače. Inicijalno se materijal usitnjava u trake (vlakna). Zavisno o krajnjoj upotrebi materijala npr. sag, odabiru se drugi materijali s kojima se mešaju. Mešavina se pakuje i meša sa vlaknim, a pređa se priprema za tkanje ili pletenje.
